Płyty winylowe

Płyty winylowe w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans. O ile jeszcze dekadę temu wydawało się, że zostaną one całkowicie zepchnięte na margines przez płyty CD, czy pliki muzyczne w formacie mp3, czy flac, tak teraz winyl łapią drugi oddech. Uważa się, że płyty winylowe powstały około 130 lat temu. Wtedy to zostały stworzone przez niejakiego Emila Berlinera, któremu udało się uzyskać patent na wytwarzanie kilkucalowych płyt z twardego kauczuku, które były nośnikiem muzycznym.

To ten projekt uważa się za pierwowzór dzisiejszej muzyki analogowej. Plotką jest jednak, że płyty winylowe odtwarzają muzykę w wyższej jakości niż ma to miejsce w przypadku płyt cd czy też plików w formacie flac. Jakość streamingu w obu przypadkach jest w zasadzie identyczna. Wydaje się jednak, że w czasach nieuniknionej cyfryzacji, ludzie zapragnęli po prostu fizycznych nośników, a winyl jest namiastką przeszłości.

Szczególnie, że wydawcy winyli wykorzystują bardzo sprytny patent – często do samych nośników analogowych, dodają także kody, które pozwalają legalnie wykorzystywać cyfrową wersję płyty. Płyty winylowe, wraz z gramofonami, mają także niesamowite znaczenie pod względem klimatu. Zdecydowanie lepiej do drewnianych mebli może pastować gramofon do odtwarzania muzyki analogowej, chociażby w drewnianych oprawkach, nawiązujący do lat 70-tych, niż nowoczesne system audio, wymagają ogromnych kolumn i wzmacniaczy, aby oddać jakość dźwięku. Płyty winylowe, tak jak i gramofony, stały się po prostu trendy, tak jak i stylizacja na „przeszłość”.